Cameron Hurry

Vitals

Gender
Male
Age Range
25 - 35
Height
182cm
Base Location
Brisbane
Available In
Adelaide, Auckland, Australian Capital Territory, Brisbane, Christchurch, Dunedin, International, Melbourne, Northern Territory, Perth, Sydney, Tasmania, Wellington
Skills
Actor, Commercial Talent, Corporate, Presenter, Voice Artist
Hair
Auburn, Red
Eye
Dark Brown
Memberships
M.E.A.A

Agent

Acting Agent
BMEG
Phone

Feature Photo
Cameron Hurry
Feature Clip

Credits

Television

2020
Hugo
The Bureau Of Magical Things
Jonathan M. Shiff Productions
Grant Brown
2016
NY Bell Hop
Hoges
Fremantle Media
Kevin Carlin
2016
Dale
Wanted
R&R/Matchbox/Channel 7
Peter Templeman

Short Film

2019
Phil
Night Fill
13th Street Films
Joel Stephen Fleming
2018
Man
Dolls
Broken Head Productions
Clare Sladden
2017
Marty
Abrasion
Steven Boyle
2016
Ray
Luminous
Griffith Film School
Alex Greaves
2015
Simon
A Sad Tail
Griffith Film School
Tyler Sejko
2015
Terrence
Terrence
Griffith Film School
Hunter Tait
2014
Mark
The Alpha
Screen Queensland
Josh Atterton-Evans
2014
Leon
No One's Own
Griffith Film School
Brad Davis
2013
Ned
The F Word
Griffith Film School
Kieran Murray
2013
Jake
Ignition
Griffith Film School
Dylan Harris
2012
Charlie
The Worm Eaters
Griffith Film School
Mitchell Oehrlman

Stage

2019
Kevin
Love Means Nothing In Tennis
White Rabbit Theatre Ensemble
Lisa Smith
2018
Arthur Kipps
The Woman In Black
White Rabbit Theatre/HOTA
Lisa Smith
2017
Cinna/Various
Julius Caesar
4MBS Classic Players
Beth Child
2017
Valene
The Lonesome West
Troop Productions
Keiran Brice
2016
Henry V/Various
The 60-Minute Shakespeare Project
4MBS Classic FM
Beth Child
2016
Performer/Facilitator
The Spirit Of The Mask - QLD Tour
Homunculus/QMF
Clint Bolster
2016
Professor
Thoughts Have Feelings Too - QLD Tour
Homunculus/QMF
Clint Bolster
2015
Trent
The Park Cleaners - QLD Tour
Backbone/Artslink
Andrew Cory
2015
Vladimir
Waiting For Godot - QLD Tour
Backbone/Artslink
Marcel Dorney
2014
Various
Tashi - National Tour
Imaginary Ltd.
Mark Radvan
2013
Rube
Strange Attractor
Arts Theatre
Greg Scurr
2013
Amble
A New Way To Pay Old Debts
Arts Theatre
Ron Kelly
2013
Neil
Delicacy
Arts Theatre
Lucas Stibbard
2013
The Creature
Frankenstein
Fractal Theatre
Brenna Lee-Cooney
2013
Tom
Picnic At Hanging Rock
Arts Theatre
Carol Burns
2012
Cohen Mitchell
The Bully
Omad Productions
Damien Overton
2012
Claude
Suckers
LOLipop Productions
Andrew Cory
2011
Oozela
Aladdin and the Mysterious Magical Lamp
Harvest Rain Theatre Company
Sarah McIntosh
2010
Various
Tashi - National Tour
Imaginary Ltd.
Mark Radvan
2010
Prince
The Secret Story of Cinderella
Harvest Rain Theatre Company
Tim O'Connor
2010
Banquo/Doctor
Macbeth
JUTE Theatre
Scott Witt
2010
Clown
Thoughts Have Feelings Too - FNQ Tour
Queensland Arts Council
Jim Vile
2010
Performer/Facilitator
The Spirit Of The Mask - FNQ Tour
Queensland Arts Council
Jim Vile
2009
Various
Tashi - NSW Tour
Imaginary Ltd.
Mark Radvan
2009
Prince Escalus/Friar John
Romeo and Juliet
4MBS Classic Players
Cat Hebbard
2009
Brian/Spencer
Angry Young Women
Mixed Company
Simone de Haas
2009
Bill Jukes/Curly
Awfully Big Adventures of Peter Pan
Harvest Rain Theatre Company
Tim O'Connor
2008
Various
Tashi
Imaginary Ltd.
Mark Radvan
2008
Various
Alice
HRTC - EKKA/Schools
Simon Ratcliffe
2008
Davey
The Lieutenant of Inishmore
AStheatre
Scott Witt
2008
John Reed/Pilot/Mason/St John
Jane Eyre
Harvest Rain Theatre Company
Joanna Butler
2007
Various
Fractured Fairytales
HRTC - EKKA/Schools
Simon Ratcliffe
2007
John Brooke
Little Woman
Harvest Raith Theatre Company
Joanna Butler
2007
Dodo/Mad Hatter/Guard/Humpty Dumpty
Alice
Harvest Rain Theatre Company
Tim O'Connor
2005
Hortensio
The Taming of the Shrew
USQ
Leticia Caseres
2005
Kulygin
Three Sisters
USQ
Scott Alderdice
2004
Tom Joad
The Grapes of Wrath
USQ
Kate Foy
2003
Reverend Parris/Francis Nurse
The Crucible
Griffith University
Bruce Burton
2002
Hieronimo
The Spanish Tragedy
Griffith University
Tony Millett
1994
Douglas
Shadowlands
Harvest Rain Theatre Company
Leigh Walker

Musical Theatre

2009
Simeon
Joseph and the Amazing Technicolour Dreamcoat
Harvest Rain Theatre Company
Tim O'Connor

Commercial

2020
Farm Mate
QLD Electoral Commission
The Producers
Gemma Lee
2019
Neighbour
Stylemaster Homes
Cartel Film Production
Damion Tiernan
2017
Fuel Guy
Brisbane Airport Corporation
Taxi Films
Henry Boffin
2017
Carl
Choice Hotels
Akomplice
Mitch Kennedy
2016
Shop Assistant
Chemist Warehouse
JUMP
Tom Lock
2016
Male Customer
Biofuels
One20
Davros
2014
Husband
Rent It Right
Branch Collective
Dane Hansen
2014
Aggressor
Qld Police Service
The Producers
Tristan Houghton
2013
Rural guy
Suncorp Insurance
The Film Garden
Ryan Renshaw
2005
Man
Crackerjack Chicken
Southern Cross Ten
Stuart McBratney
2002
Guy
Tongari Corn
Japan only

Voice Over

2015
Windscreen
The Fixer Windscreens
96five
Cameron Heit

Corporate Work

2016
Rick
QFES Workplace Culture Films
Brett Stevens
2016
Dr Samuel Shelby
Learning Futures Videos
LandL Productions
Genevieve Kertesz
2015
Father
Safety Watch Video
Joshua Goener
2014
Patient
UQ Social Work
University of Queensland
2014
Employee
Genesis Cancer Care
2013
Patient
UQ Social Work
University of Queensland

Online

2017
John Burroughs
Hot Valley Nights
Changer Studios
Michael Condon

Training

2012 - 2016
Scene-O-Rama
Weekly scene class
Acting for Film
2011 - 2011
TVi Actors Studio
Full Time Conservatory
Acting for Film and Television
2007 - 2008
CIRCA
Weekly class
Intermediate aerials and general circus skills
2007 - 2008
OzFrank Theatre Company
Weekly Class
Suzuki Actor Training
2003 - 2005
University of Southern Queensland
BThA
Acting
2001 - 2006
Griffith Univeristy
BA
Applied Theatre

Skills & Attributes

Shoe Size
12
Clothing Size
Male - L
Waist
94cm
Neck
43cm
Chest
99cm
Hip
99cm
Natural Accent
Australian
Ethnicity
Caucasian
Accents
American Standard, Australian, Cockney, English, Irish, Southern
Hair Length
Short
Hair Style
Wavy, Curly, Spiked, Straight
Singing
Choir, Pop
Singing Range
Baritone
Sport
Swimming
Circus
Clown, Stage Combat
Drivers Licences
Car
Professional Skills
Actor, Commercial Talent, Corporate, Presenter, Voice Artist

Media

Public Media
3:09
Public Media
2:46
Public Media
1:36
Public Media
1:14

Photos


Notes

ADDITIONAL TRAINING Workshops with: Larry Moss, Alison Telford, Lou Mitchell, Peter Andrikidis, Bill Hughes, Andrew Prowse, Scott Major, Kristina Sexton, Dave Newman, Thea McLeod, Mark Travis, Kim Farrant, Anthony Brandon Wong, Dee Wallace, Amanda Mitchell, Angela Heesom, Darren Gilshenan, Cinzia Coassin, Stevie Ray, Rowena Balos, Tom McSweeney, Mal Kennard, Greg Apps, Jason Siner, Derek Scott, Michael Attenborough, Leigh Pickford, Michael Futcher, Greg Orson, Andrew Cory, Scott Witt and Samantha Strauss. AWARDS AND NOMINATIONS Stellar Short Film Festival Nomination: Best Performance - Night Fill Sanctuary Cove International Film Festival Award: Best Actor - Night Fill Groundlings Nomination: Contribution By An Actor - Frankenstein Griffith Film School Nomination: Male Performance - The F Word Del Arte Chart Award: Leading Actor - Angry Young Women Matilda Nomination: Emerging Artist - The Lieutenant Of Inishmore/Jane Eyre Del Arte Chart Award: Supporting Actor - Alice